گنج صحیح نوشتن

گنج صحیح نوشتن

زبان یکی از مهم ترین وسیله های ارتباطی است که وابسته به پیوند فکری انسان ها است، اگر این تعریف را بپذیریم یعنی پذیرفته ایم که زبان پویا و بالنده است که باعث پویایی و بالندگی روابط اجتماعی و انسانی می شود.

درست نوشتن و درست گفتن هم مانند ثروتی است که خیلی از ما برای به دست آوردن آن تلاش نمی کنیم، ثروتی که اگر آن را داشته باشیم می توانیم با افرادجامعه ارتباطی درست تر و البته پر سمرتر داشته باشیم

درست گفتن و درست‌نوشتن ثروتی است که بسیاری از ما تلاشی برای به دست آوردن آن نمی‌کنیم؛ در حالی که اگر چنین ثروتی داشته باشیم ارتباطی صحیح‌تر و پرفایده‌تر با جامعه و افراد آن خواهیم داشت. کتاب و نشریه ابزاری هستند که درست گفتن و درست نوشتن را به ما می‌‌آموزند.

غلط های رایج یا غلط هایی که در حال رایج شدن هستند متاسفانه درست گفتن و درست نوشتن را تحت الشعاع خود قرار داده اند، پس از همه افراد جامعه به خصوص روزنامه نگاران و نویسندگان انتظار می رود که بیشتر به آموختن زبان توجه کنند.

این افراد باید مطالبی را که در آن ها از نوشته های درست و سلامت زبان استفاده شده را مطالعه کنند و از متن های کهن فارسی بیشتر بهره بگیرند همچنین برای پویا نگه داشتن خود و زبان با صاحب نظران اهل فن مشورت کنند.

این اقدامات علاوه بر اینکه کتاب ها و جراید را برای مخاطبین آموزنده تر می کند باعث بهتر شدن کیفیت آن ها هم می شود و پس از آن می توان امید داشت که افراد جامعه تلاش می کنند که به این ثروت برسند و جامعه هم می تواند این ثروت را به دست آورد.

در طول فعالیت خود که در رسانه داشته ام چندین بار دیده ام که افرادی در مورد مسائل کم اهمیت حساست های بیش از حدی داشته اند و با کمی بی نظمی یا آشفتگی به خشم گین شده اند ولی نثر خود آن ها یا مطلبی که برای خواندن صدها بلکه هزاران نفر منتشر و تهیه کرده بودند انقدر آشفته بود که به سختی می شد مفهومشان را از آن استنباط کرد.

ای کاش مردم و ما همان گونه که از وسایل و داشته هایمان مراقبت می کنیم، از زبان فارسی که میراث گرانبهای نیکانمان است مراقبت کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن